Moksa to włókna wytwarzane z liści Artemisia argyi. W Europie terapie zewnętrzne tradycyjnej medycyny chińskiej są bardziej popularne niż terapie ziołowe. Moxibustion jest jedną z terapii zewnętrznych. Jak przetłumaczyć ją na język polski? Jest to pewien problem.
W Wikipedii terapia ta nazywana jest „termopunktura”. Ten termin jest rzadko używany, ponieważ jest to niepoprawne sformułowanie. Moxibustion nigdy nie kłuje, a ciepła akupunktura jest rodzajem terapii akupunkturowej.
Ogólnie rzecz biorąc, polskie strony internetowe używają kombinacji dwóch słów „moksa” i „terapia”, aby nazwać moxibustion. Jednak na Wiktionary „moksa” ma tylko jedno znaczenie równe „moksha” jako termin hinduizmu.
Dokładna definicja „moxibustion” to terapia poprzez spalanie włókien wykonanych z liści Artemisia argyi. Tutaj podążam za tym, co ludzie często używają, i używam „terapia moksą”, aby nazwać „moxibustion”.
W Chinach „acupuncture-moxibustion” jest stałym terminem, który często oznacza po prostu akupunkturę. Chociaż wiele osób lubi samodzielnie stosować terapię moksą, profesjonalni terapeuci „acupuncture-moxibustion” wolą akupunkturę od terapii moksą. Według raportu z badania opublikowanego w 2022 r. (Zhao XG, Wu ZC, Chen ZJ, et al. Investigation Report on Application of Moxibustion in China. Basic Traditional Chinese Medicine. 2022; 1(4): 61-66.), wśród 210 profesjonalnych terapeutów „acupuncture-moxibustion”, tylko 32,4% z nich często stosuje terapię moksą, chociaż 98% terapeutów uważa, że terapia moksą jest skuteczną terapią. Dlaczego większość z nich nie stosuje terapii moksą? Nie tolerują zanieczyszczenia powietrza dymem. Dlaczego nie używają moksy bezdymnej lub urządzeń elektronicznych? 88,1% terapeutów uważa, że moksa dymna jest jedynie skutecznym materiałem w terapii moksą. Wśród terapeutów, którzy stosują terapię moksą, 80% z nich używa moksę dymnej bez wentylacji lub z prostą wentylacją.
Być może zjawisko to jest związane z tożsamością kulturową. Fumigacja płonących liści Artemisia argyi jest bardzo starą chińską metodą zapobiegania epidemiom. Chińczycy wierzą, że efekty terapeutyczne wywoływane przez spalanie moksy wynikają nie tylko z ciepła, ale także z dymu.
Europejscy terapeuci mogą nie mieć takich obaw. Chińscy terapeuci wolą nie stosować terapii moksą, natomiast europejscy terapeuci wolą stosować alternatywne metody.
Yike Jiang
Kategoria artykułu: Terapia żywieniowa i terapie zewnętrzne